ŻYWIENIE DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

Żywienie dzieci i młodzieży musi być zgodne z ich aktualnym stadium rozwojowym oraz fizjologicznym. Prawidłowe żywienie warunkuje dobry stan zdrowia dziecka, jego zdolność uczenia się, aktywność ruchową, psychiczną oraz zachowania emocjonalne.

Przyzwyczajenia i upodobania rodziców mają duży wpływ na nawyki żywieniowe dzieci. Młody organizm najszybciej przyzwyczaja się do cukru, soli oraz tłuszczu. Przekłada się to na zbyt dużą podaż w diecie cukrów prostych, soli i tłuszczów nasyconych. U malucha zmysł smaku i przyzwyczajenia żywieniowe kształtują się na całe życie. Dziecko powinno jeść tyle, by zachować szczupłą sylwetkę. Powstałe w dzieciństwie komórki tłuszczowe pozostają bowiem na całe życie.

Nawyki żywieniowe wyniesione z domu rodzinnego będą przekazywane kolejnym pokoleniom, dlatego jeśli będą one prawidłowe to zmniejszą ryzyko wystąpienia wielu chorób dietozależnych w przyszłości.

Jadłospis dziecka powinien być odpowiednio zbilansowany oraz dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych koniecznych dla wzrostu i rozwoju młodego organizmu.