Dieta w chorobach nerek

 

 

 

 

Ważną rolę w leczeniu chorób nerek odgrywa sposób odżywiania. Wybór właściwej diety uwarunkowany jest rodzajem schorzenia.

Zalecenia dietetyczne w przewlekłej niewydolności nerek dotyczą kontroli zawartości białka, sodu, fosforu, potasu i płynów w diecie. W przypadku tej choroby stosuje się dietę niskobiałkową, która ma za zadanie ograniczyć wydzielanie związków przemiany białka.

Zbyt duże spożycie białka powoduje wzrost stężenia kreatyniny i mocznika, co prowadzi do zatrucia organizmu. Przy przewlekłej niewydolności nerek należy znacznie ograniczyć spożycie produktów z dodatkiem soli kuchennej. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową podaż potasu i fosforu w diecie. Ważna jest także ilość wypijanych płynów. W zaawansowanym stadium choroby konieczne jest wprowadzenie diety ziemniaczanej.

W zależności od typu kamicy nerkowej z diety wyklucza się produkty żywnościowe zawierające duże ilości związków wchodzących w skład kamieni. Podstawowym zaleceniem w każdym rodzaju kamicy jest duża ilość płynów.

W przypadku zespołu nerczycowego zaleca się podawanie choremu zwiększonej ilości białka pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczenie soli kuchennej w diecie.