Dieta eliminacyjna

 

            

 

Problem alergii pokarmowych dotyczy coraz większej liczby osób. Wraz z upływem czasu zwiększa się ilość alergenów w żywności. Reakcje alergiczne są zróżnicowane, zależą nie tylko od rodzaju alergenu, ale również od osobniczej reakcji organizmu na antygen. Kiedy nasz układ odpornościowy niewłaściwie rozpoznaje nieszkodliwe substancje jako alergeny, uruchamiana jest natychmiast reakcja obronna. Nastepuje wydzielanie histaminy, wywołującej skutki od niepokojących po zagrażające życiu.

Dość często alergia pokarmowa występuje u niemowląt i dzieci, ale może też ujawnić się w późniejszym wieku. Do najczęściej występujących alergenów pokarmowych zalicza się  mleko krowie, jajka, soję, fasolę, groch, soczewicę, bób, ryby, skorupiaki, mięso wołowe i cielęce, orzechy, migdały, pszenicę, owoce cytrusowe, truskawki, pomidory, szpinak, kakao, czekoladę, sery twarde.

Substancje chemiczne dodawane do żywności w celu poprawy smaku, zapachu, barwy, konsystencji czy trwałości mogą także wywoływać niepożądane reakcje pokarmowe. Po określeniu czynnika uczulającego stosuje się dietę eliminującą alergen z pożywienia, jednakże dostarczającą organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.